Architektura

NEJSTARŠÍ  ARCHITEKTURA

NA  ČESKÉM ÚZEMÍ

 

Nejstarší architektonické památky na území Čech jsou  spojeny s počátky českého státu v ranném  středověku.V souvislosti s osidlováním země slovanským obyvatelstvem a s kolonizaččinností nově zakládaných klášterů pronikal do Čech od západu i od jihu románský styl.Byl přizpůsoben místnímu prostředí a přírodním podmínkám:stavěly se mohutné rotundy, jednoduché jednolodní (s jednou halou) kostely, baziliky s klenutými sloupovými kryptami, bytelné kamenné městské domy, hradní paláce a věže.

 

(Říp - Rotunda sv. Jiří)

 

První zděné stavby na území Čech jsou z 9. století v tehdejší Velkomoravské říši. Mezi nejběžnější církevní stavební typy patřily rotundy, jednoduché podélné kostelíky, případně trojlodní (má tři haly) baziliky.

 

V 11. století se rodu Přemyslovců podařilo Čechy sjednotit. Vybudovali několik románských hradů, stavěli kláštery a kostely, i kupecké domy s křížovou klenbou.Sídlo panovníka přestěhovali z Vyšehradu na Pražský hrad.

 

Hana Fukalová

 

( Pražský hrad)

 

Gotika

Gotický sloh je slohem rozvinuté feudální společnosti. Vznikl v roce 1120 ve Francii odkud pochází i jeho zprvu hanlivý název gotika (umění Gótů). Klasicky se rozlišují její fáze jako Gotika raná (období přechodu – 12. století), Gotika vrcholná (13. – 14. století), Gotika pozdní (15. století). V Čechách se Gotika vyvíjela ve třech obdobích: raná (přemyslovská), vrcholná (lucemburská za panování Karla IV) a pozdní (jagellonská).

Sochařství a architektura: Sochařství bylo zprvu svázáno s architekturou. Později již ale vznikaly také volné plastiky. Byly kamenné a dřevěné sochy madon, kříže s tělem Krista, piety (sedící madony s mrtvým Kristem na klíně) i sochy světců.

Parléřova huť: V čele významné císařské stavební huti v Čechách, kterou založil Matyáš s Arrasu, stál Petr Parléř. V jeho díle pokračoval jeho syn Jan. Druhý syn Václav byl vedoucím huti při stavbě Svatoštěpánského dómu ve Vídni. Parléřovská huť v Čechách zanikla v době husitských válek.

Lucie Leifertová